KOSMICZNA WYPRAWA

Autorski projekt edukacyjny „Kosmiczna wyprawa” poświęcony tematyce kosmosu.

Ile jest planet w Układzie słonecznym? Jak nazywał się pierwszy człowiek stąpający po księżycu? Czy słońce to planeta? – ta tematyka wydaje się za trudna dla przedszkolaka? Nic bardziej mylnego!
Głównym celem autorskiego projektu „Kosmiczna wyprawa” jest rozbudzanie w przedszkolakach zainteresowania tematyką kosmosu. Podczas realizacji projektu dzieci budują wiedzę o Układzie Słonecznym, pracy kosmonauty i astronoma. Rozwijają umiejętności myślenia abstrakcyjnego oraz umiejętności korzystania z urządzeń technicznych takich jak: mikroskop, aparat fotograficzny, teleskop. Dodatkową atrakcją jest „podróż rakietą”, która pomaga dzieciom „przenieść się” w kosmos, poznać poszczególne planety oraz zrozumieć, że są częścią jednej z nich – Ziemi. Dzięki różnym metodom dydaktycznym przedszkolaki mogą przez chwilę poczuć się jakby naprawdę stąpały po księżycu, rozwijając przy tym integrację sensoryczną. Stają się małymi kosmonautami – odkrywcami. Eksperymenty pojawiające się podczas realizacji projektu są znakomitą okazją do poznania cech poszczególnych planet. Przedszkolaki mają możliwość wizyty w planetarium. Astronomia to wyjątkowa dziedzina nauki zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Mali kosmonauci odkrywając tajemnice kosmosu i zgłębiając wiedzę na jego temat stają się w tej dziedzinie ekspertami – potrafią zaskoczyć nie jednego dorosłego. Po zakończonym projekcie dzieci otrzymują na pamiątkę „skafander” kosmonauty ze swoim imieniem oraz kartę pokładową wypełnioną złotymi odznakami, każda za odbyte kosmiczne wyprawy (zajęcia).